21 czerwca 2017 Medycyna 0

 

Chociaż zwykle bakterie kojarzą nam się z czynnikami powodującymi różnego rodzaju chorobę, jest to tylko część rzeczywistości. Oczywiście, istnieje wiele rodzajów bakterii szkodliwych, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jednak istnieją również bakterie, które są w organizmie bardzo potrzebne, gdyż regulują odpowiednie procesy.

Zdrowe kultury bakterii

żywe kultury bakteriiBakterie mogą nam się kojarzyć z nieprzyjemnymi czynnikami chorobotwórczymi, jednak istnieje kilka szczepów, które są nam w organizmie bardzo potrzebne. Są to tak zwane żywe kultury bakterii, które dbają o utrzymanie odpowiedniej mikroflory w jelitach. Możemy dostarczyć je między innymi przez spożywanie produktów mlecznych, takich jak jogurty naturalne, bądź też w postaci probiotyków, które możemy kupić w aptece. Warto spożywać jogurty, nawet w przypadkach gdy nasz organizm jest w dobrej kondycji. Żywe kultury bakterii mają bardzo duży wpływ na perystaltykę naszych jelit. Osoby, których mikroflora w jelitach została z jakiegoś powodu zaburzona mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia, z których najczęstszym są biegunki. Bakterie te pomagają również naszemu organizmowi utrzymać na odpowiednim poziomie odporność, jeżeli chodzi o infekcje grzybicze (które mogą wystąpić na przykład po zastosowaniu antybiotyków, gdyż zaburzają one właśnie funkcjonowanie naszej mikroflory jelitowej). Problemy ustaną, gdy wraz ze składnikami odżywczymi dostarczymy odpowiednie bakterie.

Jak się okazuje powinniśmy spożywać produkty mleczne takie jak jogurty nie tylko ze względu na fakt, że są to produkty dietetyczne, które w dodatku bardzo dobrze smakują. Dzięki temu możemy również dostarczyć do organizmu żywe kultury bakterii, które są bardzo ważne również ze względów zdrowotnych, w związku z czym powinniśmy o to zadbać.